Szanowni Czytelnicy! Witam Państwa serdecznie na łamach pierwszego w tym roku wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Jest to dla mnie szczególne wydanie, gdyż pierwsze, które składam na Państwa ręce jako redaktor naczelny. Jestem pewien, iż merytoryczny przekaz tworzony przez polskich oraz zagranicznych ekspertów, jak również artykuły obrazujące wykonywane krok po kroku prace spotkają się z Państwa dużym zainteresowaniem. W imieniu swoim oraz redakcji chciałbym Państwu podziękować za to, że byli Państwo z nami w 2012 roku, oraz zaprosić do równie owocnej współpracy w 2013 roku. W tym numerze szczególnie polecam Państwu kolejne części artykułów „Od protezy całkowitej do uzupełnienia stałego” oraz „Utwardzanie warstwy powierzchniowej modeli gipsowych” autorstwa Pawła Sporysza i Macieja Hajdugi. Pragnę serdecznie zaprosić na targi KRAKDENT, które odbędą się 7-9 marca, oraz na stoisko redakcji naszego czasopisma (stoisko C4), gdzie będą Państwo mogli poznać zespół redakcyjny „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”, otrzymać bezpłatny egzemplarz wydawanych przez nas czasopism, kupić lub przedłużyć prenumeratę oraz zapoznać się z naszymi publikacjami. Szczególnie polecam publikację „Vademecum Technika Dentystycznego Aspekty Prawne”, jak również najnowszą redakcyjną publikację „Vademecum Technika Dentystycznego Finanse i Prawo Pracy”. Dzięki informacjom w nich zawartych z pewnością znajdziecie Państwo odpowiedzi na pytania dotyczące aspektów prawnych i organizacyjnych, ważnych dla każdego technika dentystycznego. Gorąco polecam. W imieniu własnym oraz redakcji życzę Państwu miłej lektury.
W artykule Björn Maier opisuje przypadek pacjentki, u której po 20 latach użytkowania niewygodnej protezy całkowitej wykonano uzupełnienie stałe.
Artykuł jest opisem przypadku zastosowania zatrzasków protetycznych opartych na naturalnym uzębieniu pacjenta w połączeniu z ruchomą protezą wykonaną z acetalu. Przedstawione rozwiązanie stanowi pewien rodzaj kompromisu pomiędzy leczeniem protetycznym a ortodontycznym. Zapewnia jednak zadowalający efekt estetyczny i funkcjonalny. W opisie przedstawione zostały etapy postępowania klinicznego i laboratoryjnego.
W artykule zostały opisane reakcje alergiczne na materiały stomatologiczne. Autorzy przedstawili objawy alergii i sposoby jej leczenia.
Artykuł opisuje, czym kierować się przy wyborze właściwych elementów systemu CAD/ CAM.
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań dotyczące wpływu procesu utwardzania powierzchniowego próbek wykonanych z gipsu modelowego (gips II klasy twardości). Następnie porównano je z wynikami twardości gipsu utwardzonego fabrycznie przez producenta (gips IV klasy twardości). Do utwardzenia zastosowano: roztwór parafiny, szkło wodne sodowe, zimną kąpiel Fino Hardener, spray firmy Fino Hardener.
Artykuł opisuje najczęściej popełniane błędy w pracy z akrylem oraz przedstawia sposoby ich unikania.
Celem pracy jest przedstawienie zastosowania trybochemicznego systemu RocatecTM. Na podstawie przeprowadzonych badań określono skład chemiczny piasku Rocatec Plus, jego gradację, jak również możliwości zastosowania przy połączeniach metalowo-ceramicznych.
Dokładność wykonania modelu znacząco wpływa na późniejsze funkcjonowanie danego uzupełnienia protetycznego u pacjenta i jest podstawą do uzyskania odpowiedniego stopnia spasowania do tkanek pola protetycznego oraz właściwych relacji okluzyjnych. System Giroform umożliwia wykonanie perfekcyjnego modelu, niwelując niepożądaną cechę gipsu – ekspansję.
Dobrze wykonane prace tymczasowe wpływają na osiągnięcie zadowalającego ostatecznego rezultatu w postaci uzupełnień stałych. W artykule porównano dostępne materiały i metody wykonawstwa klinicznego.
Artykuł opisuje podstawowe możliwości wykorzystania najnowocześniejszych materiałów kompozytowych klasy Renamel w stałych rekonstrukcjach protetycznych.
Artykuł opisuje zakres obowiązków technika dentystycznego, a dołączone do tekstu tabele przedstawiają ocenę ryzyka zawodowego dla wykonywanych w tym zawodzie czynności.
Na pytania nadesłane przez czytelników do redakcji „Nowoczesnego Technika Dentystycznego” dotyczące kształcenia techników dentystycznych oraz nowych technologii odpowiada redaktor naczelny dr hab. n. med. inż. Leszek Klimek, prof. nadzw., kierownik Zakładu Technik Dentystycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Po opublikowaniu interpelacji posła Giżyńskiego rozpętało się istne piekło. Telefony nie milkły, poczta e-mailowa pękała w szwach.
Jubileusz to doskonała okazja do podsumowań oraz stawiania nowych celów. Z Wiesławem Królikowskim, właścicielem firmy Denon Dental, która została uhonorowana nagrodą Wilhelma Herbsta za największy wzrost sprzedaży implantów BEGO na świecie, rozmawiała Ewelina Ładziak.